Jídelníček sportovce, posilování, trénink večer

23.03.2013 23:12

Ihned po probuzení:

Berou se obvykle multivitamíny, aminokyseliny MAC, případně malé množství jednoduchých sacharidů. Celkově se přijímá 0,1 – 0,2 litru tekutiny.

 

Snídaně:

Celková dávka má být asi čtvrtina celkového denního příjmu živin.

Pokud je účelem hubnout, přijímají se bílkoviny, nejlépe proteinový nápoj, nebo nízkotučný sýr, vejce, listová zelenina. Při objemovém tréninku se přidávají sacharidy, jako ovoce, pečivo a podobně.

Pokud se volí varianta tekuté výživy, tak při objemovém tréninku se přijímají speciální nápoje (gainery, komplexní výživa, MRP) sacharidy s bílkovinami, u obtížně přibírajících jedinců se bere kolem 15 % bílkovin, 15 % kvalitních tuků (řepkový olej, MCT olej – opatrně, lecitin), asi 60 % sacharidů (je jedno, jestli cukrů nebo škrobů), tedy poměry živin 1:1:4. U osob s rizikem tloustnutí se poměr živin mění, omezují se sacharidy a tuky, na poměry 1 díl tuků, 2 díly bílkovin, 3 díly sacharidů. Uvedené poměry se řeší hotovým nápojem, nebo kombinací mléčných a vaječných výrobků, ovoce a pečiva.

 

Přesnídávka:

 Je nižší výkonnost žaludku, proto se nemůže brát hodně bílkovin. Může se brát poněkud menší množství nápojů jako k snídani, nebo se jako klasická forma berou hlavně zakysané mléčné výrobky, pečivo, ovoce, zelenina. Přesnídávka nesmí být příliš velká, aby se neomezila chuť na oběd, lze ji také úplně vynechat. Nadměrná přesnídávka, která omezí příjem oběda je zásadní chyba.

 

Oběd:

V klasickém případě se řeší polévkou nejlépe vývarového typu se zeleninou, maso s přílohou a zeleninou. Pokud je to technicky možné, tak se asi hodinovou pauzou odděluje maso od přílohy, aby se ulehčilo trávení masa v žaludku.

Může se také řešit tekutou výživou, viz snídaně.

 

Svačina:

Pokud by (podle časového rozvrhu a stravitelnosti) nepříznivě působila na trénink, tak se vynechá. Je obdobná jako přesnídávka. Řeší se hlavně tekutou výživou.

 

Večeře:

Záleží na jejím časování a velikosti s ohledem na večerní trénink. Nejlépe řešit tekutou výživou, případně je možno i vynechat. Velmi vhodný je produkt MAC.

 

30 – 60 minut před tréninkem:

Tedy jsou to především speciální aminokyseliny vhodné před tréninkem (lysin, taurin, řada MAC). Stimulanty na zvýšení výkonu při tréninku (kofein, rhodiola, damiana, eleuterococcus, synefrin, a pod.) a látky ovlivňující zátěžový metabolismus (ekdysteron) se berou pouze v případě, že jsou dobře snášeny a nezhorší usínání. Pokud jich je celkově více, zapíjejí se postupně, celková jednorázová dávka je nejlepší 0,1 litru, nejvýše 0,2 litru. Případně se další množství bere po asi 5 – 10 minutách, aby tekutina protékala žaludkem bez zdržení. Může se brát plazmový expandér.

 

Při tréninku:

Je vhodné přijímat nějakou tekutinu, aby se předcházelo zahuštění krve. Lze iontový nápoj nebo produkt řady MAC. Pokud je účelem tréninku hubnout, neměly by se při tréninku přijímat sacharidy. Ke konci tréninku lze MAC nebo BCAA, pokud se budou po tréninku přijímat sacharidy.

 

Ihned po tréninku:

Pokud je účelem spalovat tuk, tak se ještě asi hodina a půl nepřijímají sacharidy. Lze vzít aminokyseliny řady AMG. Pokud je účelem co nejrychlejší regenerace a objemový trénink, tak se co nejdříve po skončení tréninku přijímají sacharidy, k nim lze aminokyseliny AMG a nebo BCAA.

 

První hodinu po tréninku:

Obvykle je to také poslední jídlo před spaním. Pokud je potřeba hubnout, přijímají se bílkoviny, nejlépe proteinový nápoj, nebo nízkotučný sýr, vejce, listová zelenina.

Při objemovém tréninku se přijímají speciální nápoje (gainer, komplexní výživa, MRP) sacharidy s bílkovinami, u obtížně přibírajících jedinců se bere kolem 15 % bílkovin, 15 % kvalitních tuků (řepkový olej, MCT olej – opatrně, lecithin), asi 60 % sacharidů (je jedno, jestli cukrů nebo škrobů), tedy poměry živin 1:1:4. U osob s rizikem tloustnutí se poměr živin mění, omezují se sacharidy a tuky, na poměry 1 díl tuků, 2 díly bílkovin, 3 díly sacharidů. Uvedené poměry se řeší hotovým nápojem, nebo kombinací mléčných a vaječných výrobků, ovoce a pečiva.

U osob obtížně přibírajících, nebo při pocitu většího vyčerpání z tréninku se přijímají spíše sacharidy (ovoce, rýže, těstoviny). Při riziku tloustnutí a pocitu dobré regenerace lze přijímat tzv. noční proteiny jako speciální nápoje, nebo mléčné výrobky a zelenina.

 

V noci:

Noční příjem živin není nutný, je však výhodný. Nejvhodnější je příjem aminokyselin nebo proteinových hydrolyzátů v tabletách nebo kapslích, zejména řada MAC.

 

Copyright (C) 2013. Všechna práva vyhrazena. Autor: Petr Novák - sportovní a fitness výživa a doplňky stravy, redukční diety, zakázkový vývoj, výpočty receptur, texty etiket, notifikace. Pro převzetí části nebo celého článku je nutno mít schválení autora. Při převzetí článku podle možnosti zajišťujeme pro obě strany vzájemnou reklamu formou takzvaných zpětných odkazů.

Pokud se Vám článek líbil, klikněte prosím níže na odkaz „To se mi líbí“ Facebooku nebo jiných sociálních sítí, pokud jste na nich přihlášeni.

Článek má pouze informativní charakter pro lepší porozumění dané problematice, nelze jej vykládat jako poradenství pro konkrétní situaci nebo osobu. Pro individuální využití je problematiku nutno konzultovat s odborníkem v dané oblasti (např. Vaším lékařem nebo trenérem). Dávkování některých výrobků, pokud se liší od textu etikety, je uvedeno z praxe jiných osob, není individuálním doporučením pro čtenáře článku a pro případné použití je nutno jej konzultovat s odborníkem, např. lékařem.

Diskusní téma: Jídelníček sportovce, posilování, trénink večer

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek